הנדסת תהליך

הנדסת תהליך - הנדסת סביבה

הנדסת תהליך

הנדסת תהליך היא המטודולוגיה לתכנון ולהפעלת תהליכים בתעשייה. הנדסת תהליך הופכת רעיונות, שיטות, טכנולוגיות, דרישות ותנאי סביבה לכדי פתרון ישים ועובד.

שילוב של הנדסת תהליך ושל איכות סביבה נותנת את הנדסת הסביבה.

הנדסת הסביבה

הנדסת הסביבה נרתמת לפתרון של אתגרים סביבתיים כמו שפכים שאינם עומדים בתקנות, או ערמת פסולת תעשייתית הדורשת פינוי. תכנון התהליך מתחיל באיסוף נתונים של המצב הקיים או ניתוח מקור הפליטה. לאור אופי האתגרים נבחרות חלופות טכנולוגיות היכולות לבצע את הטיפול הנדרש. לכל חלופה יש להכין מאזני חומר ואנרגיה בכדי להבין את התשומות שידרשו. כמו כן נבחן קצב התהליך המשפיע על גודל המתקן שיידרש.

ייעוץ תהליכי נכון יבצע בשלבי התכנון הרעיוני ניתוח טכנו-כלכלי של חלופות נבחרות והצפת היתרונות והחסרונות של כל תהליך משיקולים שונים: איכות, מחיר הקמה והפעלה, יציבות ואמינות, ניסיון מוכח, יכולת הרחבה, ספקים אפשריים ועוד.

לאחר בחירת החלופה, התכנון הרעיוני מפורט בדיאגרמת בלוקים לרמת הציודי בשרטוט.

Process Flow Diagram (PFD)
בשלב זה מוגדרים כל הציודים ונסגרים המאזנים. מנתונים אלו נגזרים מפרטי הציוד ותהליך הרכש מתחיל.

בחירת ציוד וספקים מאפשרת קבלת מפרטי ייצרן וביצוע אינטגרציה של הציודים בהיבט התהליכי וגם בהיבט הפיסי. ניתן להתחיל לבצע העמדה של הציודים על גבי שרטוט מכאני.

תכנון מפורט של הנדסת התהליך מבוצע בשרטוט קווים ומכשור.

 – pipe & instruments diagram (P&ID)

 כל המידע התהליכי מוצג על גבי השרטוט ומוגדרות כמויות חומר, ספיקות, איכויות ומשתני תהליך. בשלב זה מוגדר לפרטים כל הציוד האנליטי.

תכנון הבקרה מבוצע בצמוד לשרטוטי ה P&ID. כל הידע התהליכי צריך לעבור לאיש הבקרה באופן שיוכל לתכנת את בקרת המתקן.

בתחום הסביבה קיימים מקצועות שונים התומכים בעמידה בדרישות הרגולטור. ללא היבט הנדסי מלא של הנדסת תהליך, מתקבלת תמונה חלקית, או פתרון התפור לפי ציוד ספציפי ולא לפי צרכי המפעל.

Owner Engineering 

אנו נוכל לבצע את התכנון התהליכי מנקודת מבטו של המפעל ולעזור בבחירת ספק שיענה לצרכי המפעל. במידת הצור ניתן לשלב תכנון וביצוע ולתת למפעל אחריות כוללת על ביצועי התהליך, אך מומלץ להפריד בין השלבים, למניעת הכנסת שיקולים כלכליים של ספק המתקן בבחירת החלופות המתאימה למפעל עצמו.

שירותנו בתחום התהליכי כוללים גם הרצת מתקנים וניתוח ביצועים של מתקנים פעילים.

מעוניין בייעוץ סביבתי?

השאר פרטים ונחזור בהקדם: